Fakty i mity na temat pierwszej miesiączki

Pierwsza miesiączka w życiu każdej nastolatki to wydarzenie przełomowe. Pojawia się zazwyczaj między 12 a 14 rokiem życia i towarzyszy kobietom aż do menopauzy. Miesiączka, zwana też okresem, jest po prostu wynikiem zmian, które zachodzą w błonie śluzowej macicy pod wpływem hormonów wytwarzanych w jajnikach. Te hormony to estrogen i progesteron. Za cykl każdej kobiety odpowiedzialny jest układ podwzgórze, który wysyła informacje do przysadki mózgowej. Jeżeli w trakcie trwającego zazwyczaj około czternastu dni wzrostu i dojrzewania pęcherzyka Graafa nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa zaczyna się złuszczać, a później zostaje wydalona na zewnątrz przez pochwę. Podczas wydalania pękają różnego rodzaju naczynka krwionośne - pojawia się krew.

 

Fakty na temat pierwszej miesiączki

 

1. Pojawia się około 12-14 roku życia. Wystąpienie pierwszej miesiączki jest uwarunkowane głownie czynnikami genetycznymi. Znaczenie mają też czynniki środowiskowe, masa ciała, dieta, tryb życia.

2. Pierwsze cykle są bardzo nieregularne i zazwyczaj bezowulacyjne. Odstęp pomiędzy pierwszą miesiączką a kolejną może wynosić nawet kilka miesięcy.

3. Pierwsze krwawienie może być bardzo obfite, albo wręcz przeciwnie - słabo zauważalne. Zawartość krwi w pierwszej miesiączce może być bardzo różna, dlatego kolor wydzieliny występuje od krwistoczerwonego do brązowego.

4. Wcześniejsze pojawienie się wydzieliny z pochwy może być zauważone nawet kilka miesięcy przed pojawieniem się pierwszej miesiączki.

5. Ból podbrzusza - bardzo często pojawia się już kilka dni przed pierwszym okresem i jest swoistym dowodem na to, że w organizmie młodej kobiety zaczynają zachodzić zmiany.

6. Rozdrażnienie, poddenerwowanie, wahania nastrojów - te zapowiedzi pierwszej miesiączki mogą pojawić się już kilka tygodni przed jej rozpoczęciem. Wiele nastolatek skarży się w tym czasie na złe samopoczucie.

 

Mity na temat pierwszej miesiączki

 

1. Pierwsza miesiączka musi boleć.

Może, ale nie musi. Niestety wiele nastolatek, które swoją pierwszą miesiączkę mają jeszcze przed sobą, obawia się o to, że będzie ona bardzo bolesna. Owszem, miesiączka może być bolesna, ale nie wszystkie kobiety skarżą się na takie dolegliwości.

2. W czasie pojawienia się okresu nie można uprawiać sportu.

Nic bardziej mylnego. Niestety wiele kobiet, zwłaszcza gdy pojawia się pierwsze krwawienie, obawia się o to, czy mogła bez problemu robić rzeczy, które robiły wcześniej. Oczywiście, podczas menstruacji powinnyśmy być aktywne. Co więcej, lekkie ćwiczenia są w stanie nawet złagodzić ewentualne bolesne skurcze brzucha.

3. Dziewice nie powinny używać tamponów.

W internecie można znaleźć sporo rad na temat tego, że podczas pojawienia się pierwszego okresu nie wolno korzystać z tamponów. To nieprawda - tampon nie przerywa błony dziewiczej, a na rynku znajduje się wiele rodzajów tamponów i nawet podczas pierwszego okresu można z nich swobodnie skorzystać. Tampony o.b.® z pewnością spełnią oczekiwania każdej kobiety.

 

Warto sprawdzić wszystkie fakty i mity w oczekiwaniu na pierwszą miesiączkę, aby być lepiej przygotowaną na to szczególne wydarzenie, pozbyć się wątpliwości i lęku. Podczas pierwszej miesiączki warto wypróbować wygodne o.b.® ProComfort™, które powstały specjalnie z myślą o młodych kobietach.