Co dzieje się wewnątrz mojego ciała?

Szykuj się na dorosłość!

Zauważyłaś już zewnętrzne zmiany jakie zachodzą w Twoim ciele. Ale czy wiesz, że wiele innych zmian jest niewidocznych, bo zachodzą wewnątrz Twojego ciała? Wszystkie one są ze sobą wzajemnie połączone i zachodzą pod wpływem substancji zwanych hormonami.

Dlaczego tak jest? Mogą minąć jeszcze lata zanim organy rozrodcze będą Ci potrzebne, ale już teraz dojrzewają one i przygotowują się do współżycia i rozmnażania. Pojawienie się pierwszej miesiączki jest celem wszystkich tych przemian i oznacza, że jesteś płodna! Teoretycznie możesz zajść w ciążę od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki… Zatem weź to pod uwagę, jeśli rozważasz podjęcie próby współżycia i upewnij się, że się zabezpieczysz!

Animacja poniżej pokazuje dokładnie jak to działa. Sprawdź!

 

 

Czy słyszałaś kiedyś o błonie dziewiczej? To cienka błona, która otacza od wewnątrz ujście pochwy. W okresie dojrzewania staje się ona miękka i elastyczna. Przez wiele lat sądzono, że nienaruszony stan błony dziewiczej jest dowodem dziewictwa, a „uszkodzona” błona była dowodem jego utraty. Obecnie to twierdzenie uważa się za mit, ponieważ jest to nie do końca zgodne z prawdą! Błona dziewicza zwykle posiada naturalny otwór w środku, nawet u dziewcząt, które nigdy dotąd nie odbyły stosunku płciowego. Przez ten otwór wydzielina miesiączkowa może wydostawać się na zewnątrz. Hormony dojrzewania (estrogeny) powodują, że błona dziewicza staje się na tyle szeroka i elastyczna, że bez problemu i uszkodzenia błony dziewiczej można wprowadzić tampon.  

Uruchom animację, a pojawią się ramki z dodatkowymi informacjami o narządach płciowych.