Czy tampony mogą przebić błonę dziewiczą?

Młode kobiety, które dopiero wkraczają w dorosły świat, stają przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybranie odpowiedniego środka higienicznego stosowanego podczas okresu. Decyzja nie należy do najprostszych z uwagi na szeroki wybór zróżnicowanych propozycji dostępnych na rynku.

 

Co wybrać?

 

Kobiety, które miesiączkują od niedawna bądź są jeszcze przed pierwszym okresem, wybierają zwykle podpaski. Jest to rozwiązanie najbardziej popularne, jednak mało komfortowe. Dobrym rozwiązaniem są tampony, które umożliwiają większą swobodę ruchów podczas “tych dni”, a także uprawianie sportów oraz kąpiel w basenie. Budzą jednak wiele niepewności wśród kobiet, które nie podjęły jeszcze współżycia płciowego. Czy przerwanie błony dziewiczej przez tampon jest w ogóle możliwe?

 

Czym jest błona dziewicza

 

Na wstępie warto zastanowić się, czym właściwie jest błona dziewicza. To fałd błony śluzowej znajdujący się przy wejściu do pochwy. Może ona przybierać zróżnicowaną postać, na przykład pierścienia, a nieliczne kobiety nie mają jej wcale. Istotny jest również fakt, że błonę śluzową można przerwać na wiele sposobów - na przykład podczas intensywnego uprawiania sportów. Są to jednak sytuacje sporadyczne, ponieważ z natury błona dziewicza jest bardzo rozciągliwa.

 

Jakie jest ryzyko

 

Błona dziewicza to miękki elastyczny fałd. Dzięki temu tampony o małych rozmiarach, nie powinny uszkodzić błony dziewiczej. Do tego podejście do tematu z rozwagą i spokojem, z pewnością zminimalizuje ewentualne ryzyko uszkodzenia.

 

Przed zastosowaniem środka higienicznego najlepiej się rozluźnić i zrelaksować, a wtedy wszystko z pewnością przebiegnie prawidłowo i bez problemów.Na początek warto wybrać tampon charakteryzujący się mniejszym rozmiarem, taki jak np. o.b.® ProComfort™ Mini gdyż są wyjątkowo małe i łatwo je wprowadzić