Czym jest biaława wydzielina?

Biaława wydzielina widoczna na bieliźnie jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i oznacza, że wkrótce dostaniesz pierwszą miesiączkę. Dowiedz się więcej.
 

Podziel się sekretem!



Dziewczyny lubią rozmawiać na większość tematów, ale czasem są skrępowane i nie chcą jako pierwsze zaczynać rozmowy… na przykład o tym, czym jest biaława wydzielina. A to zupełnie naturalne zjawisko u dziewczyn, które zbliżają się do momentu wystąpienia pierwszej miesiączki. Jednak może być ono dla Ciebie niepokojące, jeśli nie wiesz co to takiego!
 

Jak ona wygląda?



Czy zauważyłaś białawe plamy na bieliźnie? To biała wydzielina - przezroczysty, białawy płyn*, który wydostaje się z Twojej pochwy. Nie ma się czym martwić! To zupełnie normalne zjawisko i dotyczy ono wszystkich dziewczyn, które przechodzą okres dojrzewania. U niektórych jest to bardziej zauważalne niż u innych... Jedne dziewczyny dostrzegają białawą wydzielinę już w wieku około 9 lat, u innych pojawia się ona znacznie później!

* Jeśli zauważysz, że wydzielina z Twojej pochwy przyjmuje nietypowy, zielonkawo-żółty kolor, pachnie inaczej i podrażnia skórę, umów się na wizytę lekarską.
 

Dlaczego pojawia się wydzielina?



Biaława wydzielina jest oznaką zachodzącego procesu dojrzewania. Twoje ciało mówi Ci w ten sposób, że Twoje narządy rozrodcze stają się aktywne! To, co jest bardzo pomocne dla dziewczyn, to fakt że pojawienie się wydzieliny sygnalizuje również, że wkrótce pojawi się także pierwsza miesiączka! Zwykle występuje ona około rok od pojawienia się pierwszej białawej wydzieliny… Co oznacza, że mamy mnóstwo czasu, aby na spokojnie się przygotować! Fajnie, prawda?
 

Czy będzie ją widać?



Biaława wydzielina może być czasem bardziej lub mniej obfita. To zupełnie normalne i u każdej z nas będzie przebiegać inaczej. Niekiedy wydzielina będzie tak niewielka, że prawie jej nie zauważysz, innym razem może spowodować zmoczenie Twojej bielizny. Nie ma jednak powodów do obaw – nikt nie musi o tym wiedzieć! Wystarczy, że użyjesz wkładek higienicznych (np. CAREFREE®): bez problemu wchłoną one wilgoć i ochronią Twoje ubrania, abyś czuła się pewnie i świeżo każdego dnia!
 

Czy biaława wydzielina występuje tylko u nastolatek, czy także u dorosłych kobiet?

Wydzielina występuje także u dorosłych kobiet. Będzie pojawiała się pomiędzy miesiączkami, czasem bardziej, a czasem mniej obficie. Jej obfitość będzie zależała od fazy cyklu. Pomiędzy miesiączkami, w okolicy owulacji (kiedy uwalniana jest komórka jajowa gotowa do zapłodnienia), wydzielina jest zwykle bardziej obfita i bardziej przezroczysta. Tutaj dowiesz się więcej o cyklu miesiączkowym.