Jak zmienia się moje ciało?

To wszystko jest normalne! Nie ma powodów do wstydu.

Piersi, biodra, włosy łonowe i pryszcze... Jeśli czujesz się zakłopotana zmianami zachodzącymi w Twoim ciele pomyśl, że każdy z nas przechodzi przez to samo, nawet chłopcy - chociaż towarzyszą temu inne objawy. Zmiany, które obserwujesz, są całkowicie normalne i prędzej czy później dotyczą każdej dziewczynki, która ukończyła 9 lat. Są one częścią naturalnego procesu dorastania, nie ma więc potrzeby się ich wstydzić!

 

Przejdźmy do sedna.

Jakie zmiany już zaobserwowałaś w swoim ciele? Czy nagle urosłaś gwałtownie? Czy zaczęły Ci rosnąć włosy w okolicach intymnych, pod pachami i na nogach? Czy zaczęły Ci rosnąć piersi? Czy zdarza Ci się zauważyć na majtkach białawą wydzielinę? Nie ma się czym martwić: to część procesu dojrzewania – te zmiany to część stawania się kobietą!

Obejrzyj animację, aby dowiedzieć się jak rozwija się Twoje ciało w okresie dojrzewania! Możesz także kliknąć daną literę i przejść bezpośrednio do tego, co Cię interesuje.

  

Każda z nas jest inna

Jesteś jaka jesteś. Podczas okresu dojrzewania każda dziewczyna doświadcza zmian w różnym czasie. Ciała niektórych dziewczyn zmieniły się już w wieku ośmiu lat, innych dopiero po ukończeniu dwunastego roku życia. Niektóre z Twoich przyjaciółek rozwiną się szybciej lub wolniej od Ciebie, ale nie ma powodu do zmartwienia – każda z nas jest inna. One z pewnością będą odczuwać dokładnie to co Ty.

Rysunek poniżej przedstawia ogólnie jakie zmiany zachodzą w ciele dziewczynki podczas okresu dojrzewania. Zwróć uwagę, że pierwsza miesiączka pojawia się na stosunkowo późnym etapie dojrzewania. Przed jej wystąpieniem zazwyczaj rosną włosy łonowe i piersi, pojawia się biaława wydzielina z pochwy i zaczynasz szybciej rosnąć. W wieku około 17 lat Twoje ciało powinno być już w pełni rozwinięte. To całkiem normalne, że ciało każdej z nas osiąga inne kobiece kształty – jesteś jaka jesteś.



 

Cała prawda o rozmiarze piersi

Każda z nas jest inna i bardzo dobrze! Rozmiar i kształt piersi w żaden sposób nie wpływa na ich funkcjonalność. Na przykład kobiety z większym biustem wcale nie muszą się różnić pod względem ilości wytwarzanego mleka i karmienia dziecka piersią od tych kobiet, które mają mniejsze piersi.

Czasami jedna pierś rośnie szybciej niż druga. Nie panikuj! Ich rozmiar zwykle w końcu wyrównuje się samoczynnie, chociaż czasem zdarza się, że piersi zauważalnie różnią się rozmiarem i to także nie powinno być powodem do obaw.