Mity

O miesiączce mówi się różne rzeczy, ale nie wszystkie z nich są zgodne z prawdą! Poniżej zamieściliśmy różne opinie, z którymi mogłaś się spotkać. Przekonaj się czy są prawdziwe czy fałszywe.

„Jeśli wejdę do basenu z tamponem, w wodzie może on przecieknąć.” Fałsz!
Nie musisz się martwić o przeciekanie, gdyż tampon zatrzymuje wydzielinę miesiączkową jeszcze wewnątrz pochwy. Wystarczy, że zaaplikujesz nowy tampon tuż przed wejściem do wody i wymienisz go zaraz po wyjściu z basenu.

„Jeśli będę używać tamponu podczas uprawiania sportu, tampon może wypaść.” Fałsz!
Możesz śmiało uprawiać sport, mając zaaplikowany tampon. Będzie się on rozszerzał, dopasowując do kształty Twojego ciała i pozostanie na swoim miejscu, nawet jeśli będziesz biegać lub skakać do piłki.

„W czasie miesiączki mogę uprawiać sporty.” Prawda!
Teraz, kiedy stosujesz tampon odpowiedni do obfitości swojego krwawienia, możesz uprawiać sporty w każdym dniu miesiąca! Tampon pozostanie na swoim miejscu wewnątrz pochwy i nie przecieknie nawet podczas ćwiczeń. Ważne jest jedynie, aby wymieniać tampon, gdy nasączył się on do końca lub przed upływem 8 godzin od jego wprowadzenia. Zawsze używaj tamponów o najniższej klasie chłonności, dopasowanej do obfitości krwawienia. Sport to także świetny sposób na zrelaksowanie się i zapobieganie bolesnym skurczom.

„Dziewczyna poniżej 12 roku życia nie może używać tamponów.” Fałsz!
Tamponów możesz zacząć używać gdy tylko dostaniesz pierwszej miesiączki. Tampony o.b.® ProComfort™ Mini zostały zaprojektowane specjalnie dla młodych dziewcząt. Smukła końcówka, wąski kształt i jedwabiście miękka otoczka SilkTouch™ sprawiają, że tampony wprowadza się wyjątkowo łatwo.  

„Dziewica także może używać tamponów.” Prawda!
Zmiany hormonalne zachodzące przed pierwszą miesiączką powodują, że błona dziewicza (znajdująca się u ujścia pochwy) zamienia się w miękki, elastyczny fałd skórny. Oznacza to, że możesz używać mniejszych tamponów, takich jak o.b.® ProComfort™ Mini, nawet jeśli jesteś dziewicą. Zwłaszcza tampony o.b.® ProComfort™ Mini są wyjątkowo łatwe do wprowadzenia.

„Sznurek może się zgubić i nie będę w stanie wyjąć tamponu.” Fałsz!
Tampony zaprojektowano tak, że sznurek zawsze jest widoczny na zewnątrz i nie ma powodu, dla którego miałby zgubić się w środku. Tampony o.b.® spełniają najwyższe standardy i są wykonane tak, aby sznurek był mocno zakotwiczony w tamponie. Na każdym etapie procesu produkcji, sprawdzamy tampony, aby zapewnić najwyższą jakość. Aby upewnić się, że sznurek jest dobrze przymocowany do tamponu, po prostu pociągnij za niego mocno przed wprowadzeniem tamponu do pochwy, a przekonasz się sama, jak mocno jest on przymocowany!

„Tampon może utknąć lub zgubić się w środku.” Fałsz!
Tampon dopasowuje się do miejsca, w którym powinien się znaleźć i naprawdę nie ma dokąd się przesunąć! Tampon nie może przesunąć się do macicy. Przejście pomiędzy pochwą a macicą jest zdecydowanie za małe, aby tampon się przez nie przecisnął. Tampony nie zaklinowują się. Jeśli wydaje Ci się, że tampon nie chce się poruszyć kiedy pociągasz za sznurek, najprawdopodobniej jest jeszcze za wcześnie na jego zmianę. Możliwe też, że za bardzo się spinasz i powinnaś się bardziej rozluźnić.  

„Tampon może zostać wprowadzony zbyt głęboko i nie będę mogła go potem znaleźć.” Fałsz!
Istnieją dwa powody, dla których nie może do tego dojść. Po pierwsze, długość sznurka jest taka, że nawet po prowadzeniu tamponu wystaje on na zewnątrz. Po drugie, co najważniejsze, tampon nie może przesunąć się do macicy, ponieważ przejście (szyjka macicy) jest za wąskie. Widać to dokładnie na filmie na stronie „Jak zaaplikować tampon”.

„Muszę wymieniać tampon minimum co 4 godziny, inaczej stanie się coś złego.” Fałsz!
Tampony należy wymieniać co 3- 6 godzin – częstość zmiany zależy od obfitości krwawienia. Przez pierwsze kilka dni miesiączki, kiedy krwawienie może być silniejsze, tampony zwykle wymienia się częściej, niż w kolejnych dniach słabszego krwawienia. Zawsze wybieraj tampony o najniższym stopniu chłonności dopasowanym do obfitości krwawienia. Tampony możesz używać także nocą. Pamiętaj jednak, że tampon należy wymienić przed upływem 8 godzin i jeśli jesteś śpiochem, musisz o tym pamiętać przy wyborze tamponów. 

„Mogę stosować tampony w nocy.” Prawda!
Bez problemu możesz stosować tampony na noc! Pamiętaj tylko, aby wymienić tampon przed pójściem spać i rano zaraz po przebudzeniu! Zawsze wybieraj tampony o najniższej klasie chłonności dopasowanej do obfitości krwawienia. Pamiętaj jednak, że tampon należy wymienić przed upływem 8 godzin i jeśli jesteś śpiochem, musisz o tym pamiętać przy wyborze tamponów.

„Nie powinnam nosić tamponów przez cały czas trwania miesiączki. Należy dać ciału odpocząć.” Fałsz!
Tampony współgrają z Twoim ciałem, nie ma więc powodu, dla którego nie miałabyś używać ich od początku do końca okresu. Ważne jest, aby zawsze używać tamponów o najmniejszej chłonności dostosowanej do obfitości krwawienia i wymieniać tampon, gdy nasiąknął on do końca lub przed upływem 8 godzin od jego umieszczenia.

„Mogę spróbować i poćwiczyć wprowadzanie tamponu, mimo że nie miałam jeszcze pierwszej miesiączki.” Fałsz!
Zanim wypróbujesz tampony należy poczekać, aż dostaniesz miesiączki. Pierwszym powodem jest to, że błona dziewicza (znajdująca się u ujścia pochwy) może nie być na to gotowa – stanie się miękka i elastyczna pod wpływem hormonów dopiero tuż przed pojawieniem się pierwszej miesiączki. Po drugie, wydzielina miesiączkowa pozwala na łatwe i płynne wsunięcie tamponu i odpowiednie rozszerzenie ciała. Wcześniej pochwa może być zbyt sucha, a wprowadzenie tamponu będzie powodowało duży dyskomfort.  

„Nastolatki nie powinny używać tamponów, ponieważ ich ciało nie jest jeszcze na to gotowe.” Fałsz!
Tamponów możesz zacząć używać, gdy tylko dostaniesz pierwszej miesiączki. Na początek najlepiej wypróbować tampony o małym rozmiarze, takie jak o.b.® ProComfort™ Mini. Zwłaszcza tampony o.b.® ProComfort™ Mini są wyjątkowo łatwe do wprowadzenia.

„Tampony blokują wypływ krwi miesiączkowej.” Fałsz!
Tampony nie blokują naturalnego wypływu krwi miesiączkowej. Wchłaniają ją i kierują do wnętrza tamponu, aż do całkowitego nasiąknięcia. Pełny tampon pozwala wydzielinie przepływać przez i wokół niego.

„Muszę zmieniać tampon przy każdej wizycie w toalecie.” Fałsz!
Nie musisz wyjmować tamponu przy każdej wizycie w toalecie, ponieważ pochwa, cewka moczowa i jelita to oddzielne narządy z oddzielnymi ujściami. Częstotliwość wymiany tamponów zależy tylko od obfitości krwawienia. Aby sprawdzić, czy powinnaś już wymienić tampon, pociągnij lekko za sznurek. Jeśli tampon porusza się bez oporu oznacza to, że jest nasiąknięty i powinnaś go wymienić. Jeśli nie, zostaw go i sprawdź znowu za jakiś czas (nie później niż 8 godzin od jego aplikacji).  

„Tampon jest zbyt mały, by zapewniać wystarczającą ochronę.” Fałsz!
Tampony mogą być małe, ale włókna z których je wykonano są niezwykle chłonne. Odprowadzają one wydzielinę miesiączkową do swojego wnętrza i zatrzymują ja tam do momentu, gdy usuniesz tampon. Musisz tylko znaleźć tampon o odpowiedniej dla Twoich potrzeb chłonności. Obfitość krwawienia może być różna zależnie od tego, czy jest to początek, czy końcówka miesiączki. Zawsze pamiętaj, aby używać tamponów o najniższej klasie chłonności dopasowanej do obfitości krwawienia. Najlepiej zacząć od tamponów o.b.® ProComfort™ Mini – te tampony najłatwiej zaaplikować. Jeśli krwawienie staje się bardziej obfite, wypróbuj tampony o.b.® ProComfort™ Normal, które zapewnią Ci wygodną ochronę.

„Jako nastolatka powinnam używać tamponów w najmniejszym rozmiarze.” Fałsz!
Zdecydowanie najlepiej jest zacząć od najmniejszych tamponów – o.b.® ProComfort™ Mini – ponieważ jest je najłatwiej zaaplikować i usunąć, jeśli robi się to po raz pierwszy. Jednak to, których tamponów będziesz używać, zależy od intensywności Twojego krwawienia. Krwawienie podczas pierwszych dni miesiączki jest zwykle bardziej obfite, będziesz więc potrzebować tamponu, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i suchości. Wypróbuj tampony o.b.® ProComfort™ Normal, które zapewnią Ci wygodną ochronę. Polecamy, żebyś zawsze używała tamponów o możliwie najmniejszej chłonności dostosowanej do obfitości krwawienia, kierując się symbolem kropel na opakowaniu.

„Założonego tamponu nie powinnam w ogóle czuć.” Prawda!
Jeśli tampon jest prawidłowo włożony, nie powinnaś go czuć. Jeśli go czujesz podczas siadania lub schylania się, nie został wsunięty wystarczająco głęboko. Obejrzyj film, aby przekonać się czy robisz to poprawnie.