Moja pierwsza miesiączka

Jak to będzie? Skąd będziesz wiedziała, kiedy się jej spodziewać? Czy powinnaś się jej obawiać? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące miesiączki.
 

„W końcu nadszedł TEN dzień!”

Trudno jest opisać jak czujemy się, gdy pojawia się pierwsza miesiączka, prawda? Jest to coś dziwnego i nowego, ale powinnaś być dumna, że właśnie stałaś się kobietą! Pojawienie się pierwszej miesiączki zwykle powoduje, że czujemy i myślimy o tysiącu różnych rzeczy na raz. Nie ma w tym nic złego – to niezwykły dzień dla każdej z nas! Możesz zastanawiać się: „Jak ja się do tego przyzwyczaję?” Nie martw się – to łatwiejsze niż myślisz. Wkrótce nawet nie będziesz zauważać, gdy będzie się to działo i nie powstrzyma Cię to przed cieszeniem się pełnią życia!


 

„Kiedy mogę się spodziewać pierwszej miesiączki?”


Nie ma „odpowiedniego wieku” na pierwszą miesiączkę. W przypadku większości dziewczyn pojawia się ona w wieku 12-13 lat, jednak u niektórych może to być dziesiąty lub nawet piętnasty rok życia. To całkowicie normalne! Twój czas nadejdzie, gdy rozwiną się Twoje narządy rozrodcze, a organizm będzie produkował wystarczającą ilość hormonów płciowych. Wtedy w Twoich jajnikach regularnie co cztery tygodnie będzie dojrzewać komórka jajowa. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.
 

„Skąd będę wiedziała, że niedługo dostanę pierwszą miesiączkę?”


Będziesz w stanie całkiem dokładnie oszacować moment, kiedy możesz dostać pierwszą miesiączkę – wystarczy tylko, że dowiesz się, jakie oznaki temu towarzyszą! Miesiączka pojawia się średnio rok od tego momentu, kiedy po raz pierwszy zobaczysz białawą wydzielinę. Większość dziewczyn zaczyna także gwałtownie rosnąć, powiększają im się piersi oraz uwydatnia talia i biodra. Twoja sylwetka stanie się bardziej kobieca. 

Możesz się martwić, że pierwsza miesiączka pojawi się w nieoczekiwanym i niefortunnym momencie. Przygotowujać się na ten moment możesz nosić wkładki higieniczne (na przykład CAREFREE®), które sprawią, że będziesz czuła się bezpieczniej.    

Kiedy rozpocznie się pierwsza miesiączka, zauważysz na bieliźnie jasnobrązową wydzielinę lub kilka kropel krwi. Może też się zdarzyć, że od razu będziesz mocniej krwawić. Nie martw się. To całkowicie normalne! 

 

Czy wiesz, że... 


Podczas miesiączki lub nawet kilka dni przed nią możemy czuć się źle fizycznie i stajemy się bardzo emocjonalne. Niektóre z nas, w większym lub mniejszym stopniu, odczuwają ból dolnej okolicy brzucha, ból kręgosłupa lub zmagają się z huśtawkami nastrojów. Ale nie martw się – to minie. Inne z nas mają to szczęście, że nie odczuwają żadnych dolegliwości! Jeśli mimo wszystko martwisz się nimi, podamy Ci kilka wskazówek na to, jak sobie z nimi poradzić! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się o nich więcej!

Miesiączki, zwłaszcza na początku, nie muszą koniecznie pojawiać się raz na miesiąc. Często potrzeba kilku lat, aby organizm osiągnął równowagę hormonalną i cykle miesiączkowe stały się regularne. Dlatego korzystanie z kalendarzyka może być tak pomocne!