Tampony czy podpaski?

Gratulacje! Zaczęłaś miesiączkować. To niezwykle ekscytujący czas w Twoim życiu, kiedy stajesz się kobietą! Ale co jest lepsze – tampony czy podpaski? Przeczytaj poniżej opisy, aby dowiedzieć się więcej i podjąć decyzję, co będziesz stosować.
 


Tampony – wewnętrzna ochrona

Tampony nosi się wewnątrz ciała. Są one całkiem niewidoczne, poza sznurkiem. Tampon wchłania wydzielinę miesiączkową wewnątrz ciała, utrzymując zewnętrzne strefy intymne ciała czyste i suche. Wiele dziewczyn uważa, że tampony są bardziej higieniczne, dyskretne i wygodniejsze niż podpaski, które mogą się odznaczać na ubraniu. Tampony zapewniają również większą swobodę w robieniu podczas okresu wszystkiego, co kochamy. Możemy pływać, jeździć konno, na rowerze lub po prostu dobrze się bawić! Prawidłowo zaaplikowany tampon pozostanie na swoim miejscu, nie będzie się przesuwał i nie będziesz go czuła. Nie pojawi się także nieprzyjemny zapach ani uczucie wilgoci, ponieważ płyn miesiączkowy jest wchłaniany wewnątrz ciała do wnętrza tamponu i nie wydostaje się na zewnątrz ciała (a więc nie dochodzi do utleniania się płynu miesiączkowego).
 

Podpaski – zewnętrzna ochrona

Podpaskę nosi się na zewnątrz ciała. Przymocowuje się ją do bielizny za pomocą pasków pokrytych klejem. Wchłania ona płyn miesiączkowy po tym jak wydostanie się on z pochwy na zewnątrz. Podpaski dostępne są w różnych długościach, szerokościach, grubościach i stopniach chłonności, by mogły wchłaniać płyn i zapobiegać powstawaniu plam na bieliźnie. Podczas ich stosowania włosy łonowe i wargi sromowe będą w bezpośrednim kontakcie z płynem miesiączkowym, co może powodować uczucie lepkości i z czasem prowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę intymną i czystość podczas miesiączki.